Pedodonti

Fissür KoruyucuÇocuk ve genç hastalarda yapılan bir uygulamadır. Dişlerin uzun yıllar sorun çıkarmadan sağlıklı hizmet edebilmeleri amacıyla yapılan koruyucu bir yöntemdir. Süt ve sürekli dişlerde uygulanabilir. Dişlerin çiğneyici yüzeyleri temizlendikten sonra fissur örtücü denilen ince bir koruyucu madde uygulanır. Bu sayede dişlerin temizlenemez, derindeki yüzeylerine bakterilerin girişi engellenmiş olur.

Ağız Bakımı ve Diş Fırçalama

Ağız bakım alışkanlığı çok küçük yaşlarda önce taklit ve oyun ile çocuğa öğretilmelidir. İlerleyen yıllarda ise davranış biçimi olarak yerleşmesi hedeflenmelidir. Bunu sağlamak amacıyla herhangi bir sorunla karşılaşmayı beklemeden çocuğu uzman bir diş hekimine götürmek ve dişleri ile ilgili farkındalığı göstermek yerinde olacaktır. Çocuğunuzun muayenesi sonrası yaşına göre uygun fırça tavsiyesi yapılıp, örnek model üzerinde fırçalama biçimi anlayacağı şekilde anlatılır.

Süt ve Daimi Dişlerin Sürme Takibi

Dişlerin sürme zamanlarına göre takibi yapılmalıdır. Sürme zamanı geldiği halde sürmemiş dişler değerlendirilmeli gerektiği durumlarda geciken daimi dişin üstündeki süt dişi çekilmelidir. Sürme zamanı geldiği halde süremeyen dişler varsa mutlaka uzman bir diş hekimine gösterilmelidir.

Süt ve Daimi Dişlerin Tedavileri

Süt dişlerindeki çürükler Uzman diş hekimi tarafından değerlendirilip gerek görülürse tedavileri yapılmalıdır. Daimi dişin sürmesine çok zaman varsa süt dişi çekilmesi gerekiyorsa mutlaka yer tutucular yapılmalıdır.