İmplant

İmplant Nedir?

Kaybedilen dişlerin yerine tedavi amacı ile yerleştirilen ve organizma için herhangi bir yan etkisi olmayan, titanyum metalinden imal edilen; plak, vida ve çivilere implant adı verilir.Eksik diş veya dişlerin yerine bir ya da daha çok implantın yerleştirilmesi işlemineimplantasyon adı verilmektedir. Diş hekimliğinde kullanılan implantlar; vida veya silindir şeklindedir. Yaklaşık olarak diş kökünün boyutlarında (8- 16 mm) ve 3.5- 4 mm çapındadırlar. İmplantlar yerlerine yerleştirildikleri eksik doğal dişlerin görevlerini üstlenirler.

İmplant hangi durumlarda önerilir?

Dişsiz alt ve üst çenelerde; aşırı kemik erimesi sonucunda hastanın protezini kullanamadığı durumlarda. Protez yerleştirilen implantların üzerine oturtularak tutuculuğun artması sağlanır. Büyük azı dişlerin kaybında, arka bölge dişsiz sonlanıyorsa; hastalara takılıp çıkarılabilen bir parsiyel protez yerine, yerleştirilecek birkaç implant ile sabit bir köprü yapılabilir. Tek bir dişin kaybı durumunda; kaybolan dişin her iki yanındaki dişler korunarak, bu diş yerine tek bir implant yerleştirilebilir.
Uzun dişsiz boşluklarda; sabit bir köprü yapıldığında köprü gövdesinin uzun olması sorun yaratacağından, dişsiz bölgeye uygulanacak bir ya da birkaç implant ile yapılacak olan köprünün desteği ve dayanıklılığı arttırılabilir. 


İmplant tedavisi kimler için uygundur?

 • Normal bir yara iyileşme kapasitesi olan
 • Ağız hijyenini sağlayabilecek
 • Yeterli miktarda ya da yeterli miktara ulaştırılabilecek potansiyelde sağlıklı kemik yapısına sahip
 • İmplant yapımı için kesinlikle sakınca teşkil eden bazı hastalıkları olmayan herkes, implant tedavisi görebilir.

İmplant uygulamasinin uygun olmadiği durumlar nelerdir?

Bazı sistemik hastalıklar veya çeşitli engellemeler nedeniyle implant uygulaması tercih edilmemektedir.

 • Çenedeki kemik yapısının uygun olmaması yada yetersiz veya anatomik olarak riskli olması durumlarında,
 • Kalp rahatsızlığı olan bireylerde,
 • Kontrol altında olmayan Diabet (Şeker) hastalarında,
 • Kan pıhtılaşma sorunları yaşayan kişilerde,
 • Alkol veya ilaç bağımlılığı olan bireylerde,
 • Hastanın cerrahi işlemlere yatkın olmaması durumunda (aşırı korku, endişe)
 • Hastanın maddi durumunun iyi olmaması (pahalı bir işlem olması nedeniyle)
 • Hastanın implant sonrası oral hijyenini (ağız temizliğini) tam olarak sağlayamayacağı durumlarında implant uygulaması önerilmemektedir.

İmplant her yaşta uygulanabilir mi?

İmplant her yaşta uygulanabilir. Yalnızca, gençlerde kemik gelişiminin tamamlanması gerekmektedir. Bu da kızlarda 16-17, erkeklerde ise 18 yaşına kadar gerçekleşmektedir.
Erişkinler için üst yaş sınırı yoktur. Genel sağlık durumu uygun olan her yaştaki insana uygulanabilir. Yaşlı insanlar daha çok diş kaybettiklerinden ve çene kemiklerinde erimeler olduğu için diş implantlarına daha çok gereksinim duyarlar

Eğer tedavi başarısız olursa?

İmplant çok basit bir girişim ile çıkartılabilir ve yeri kendiliğinden iyileşir.


İmplantlar vücut tarafından reddedilir mi?


İmplantlar çoğunlukla titanyum denilen biyolojik uyumlu maddelerden yapılmaktadır. Titanyum canlı bir madde olmadığı için, kalp ve böbrek transplantasyonlarında olduğu gibi bir antijen - antibody reaksiyonu oluşturmaz.. Bu nedenle bir "doku reddinden" söz edilemez.

İmplant uygulaması sırasında hastanın ağrı duyması...

İmplant uygulaması sırasında hastanın ağrı duyma olasılığı söz konusu bile değil. Çünkü doğru uygulanmış bir anestezi sonrasında hasta yapılan hiçbir uygulamayı hissedemez… Bu uygulama çeşitliliği sınırsız. Lokal anesteziyle, uygulanan bölge ile beyin arasında ileti sistemi belirli bir süreyle bloke olur. Böylece yapılan hiçbir işlem kesinlikle beyin ve dolayısıyla hasta tarafından hissedilemez.

İmplant uygulaması sonrası hastanın ağrı duyması...İmplant uygulaması sırasında hastanın ağrı duyma olasılığı söz konusu bile değil. Çünkü doğru uygulanmış bir anestezi sonrasında hasta yapılan hiçbir uygulamayı hissedemez… Bu uygulama çeşitliliği sınırsız. Lokal anesteziyle, uygulanan bölge ile beyin arasında ileti sistemi belirli bir süreyle bloke olur. Böylece yapılan hiçbir işlem kesinlikle beyin ve dolayısıyla hasta tarafından hissedilemez.